Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, które zdarza się podejmować w życiu. Rozwód to bolesny i złożony proces, którego główna część odbywa się na sali sądowej. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do rozprawy rozwodowej.
Przygotowanie merytoryczne
Sąd orzeknie o rozwodzie, jeśli udowodni się trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, czyli małżonkowie stali się sobie obcymi ludźmi, których nic nie łączy oraz nigdy nie odbudują relacji. Należy odpowiednio przygotować się do rozprawy, jeżeli nasza decyzja jest ostateczna i niezmienna. Pierwszym krokiem będzie spotkanie z adwokatem prowadzącym sprawy rozwodowe. Pomoże on w sporządzeniu pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na takowy. Adwokat wprowadzi nas w kulisy zagadnień prawniczych, uporządkuje zagadnienia oraz pomoże sprecyzować oczekiwania. Prawnik wskaże, jakie zgromadzić dowody na potwierdzenie rozkładu wspólnego pożycia. Świadectwa ustania pożycia załącza się już w pierwszym wniosku. Mogą to być: zdjęcia, wydruki e-mailów oraz sms-ów, dokumenty, rachunki, oświadczenia rzeczoznawców. Należy opracować listę osób, które powołamy na świadków. Podczas konsultacji z adwokatem trzeba pamiętać o bezwarunkowej szczerości.
Przygotowanie mentalne
Rozprawa rozwodowa to sytuacja stresująca i wyczerpująca emocjonalnie. Na sali sądowej powinno się zachować spokój i zapanować nad wzburzeniem. Sąd interesują fakty i konkrety, jeśli ma orzec rozwód, ustalić powód ustania pożycia małżeńskiego, wskazać podział opieki nad dziećmi oraz podać wysokość alimentów. Dlatego trzeba być przygotowanym, że będziemy musieli wypowiedzieć się w kwestiach w naszym poczuciu intymnych. Sąd zapyta o początek zawarcia małżeństwa, kiedy i dlaczego relacja uległa pogorszeniu, czy podejmowano próby jej naprawy. Należy wykazać się znajomością ważnych dat, kosztów utrzymania, osiąganych dochodów. Ważne są dotychczasowy sposób sprawowania opieki nad dziećmi oraz czy istnieją szanse na pojednanie. Przebieg rozprawy zależy od tego, w jakich stosunkach pozostają małżonkowie, czy dążą do orzeczenia o winie. Nie oczekujmy, że orzeczenie o rozwodzie zostanie ogłoszone po pierwszej rozprawie.